Mit értesz nagyobb hagyományok alatt?
Költőpéldákat akarnék mondani… De belegondoltam, és valójában senki nem ment haza. De nézzük úgy, hogy Wesselényi, Széchenyi, akik egy „európai turné”, világjárás után jöttek haza. Vagy a népmesék. Elmenés és hazajövés, a tapasztalatok otthoni hasznosítása. Talán ez a nagyobb hagyomány.
Ennek a hazaköltözésnek volt egy mélyebb rétege? Hogy a tendenciákkal, az árral szemben is megmutasd: meg lehet ezt csinálni?
Nem. Csak ez esett jól. Itt nőttem fel, itt élnek a szüleim és a családom nagy része. Máshol mindig gyüttment maradtam volna, itt nem vagyok az.
Ha nagyobb hagyományokat nézünk, akkor is hazafele vezet az út”
Amikor én költöztem vissza a családdal a szülőföldemre, néha lelkiismeret-furdalásom támadt, hogy vajon nem voltam-e önző. Nem kényszerítettem-e rá az akaratomat másokra.
Stimmel. Van ilyen gondolatom. De ha az a dilemma, hogy kisgyerekkel Budapest vagy Keszthely, akkor nincs kérdés. Nehéz Budapesten olyan helyen élni kisgyerekkel, hogy ne legyen elviselhetetlen.
Azzal, hogy nem vesz részt az online életben, a költő nem maga ellen dolgozik? – kérdezem álnaiv módon, de talán mégsem egészen. Sok költőnél-írónál látni, hogy mennyire fontos nekik a netes jelenlét, jóval több embert érnek el így.
Azért nem egy forradalmi tett lejönni a Facebookról, csak lejöttem, és kész. Nem is ítélek el senkit, aki a Facebookon pörgeti a verseit, csak én nem ezt választom. Eladási szempontból mindenképp önmagam ellensége vagyok közösségi oldal nélkül. Pontos számokat is tudnék mondani, hogy a Facebook idején és utána hogyan változtak az eladott példányaim adatai. De ebből én más következtetést vontam le: azt, hogy jé, az én személyes energiám kellett hozzá, hogy az eladásoknak legalább a fele meglegyen. Ha az eladások felét tulajdonképpen én intézem, a másik felét pedig az évtizedek óta működő kiadói-könyvesbolti hálózat, akkor én ezt szeretném önállóan intézni. Mert elégedett vagyok akár az ötven százalékkal is – a nagyobb szabadság többszörösen kárpótol a másik ötvenért. Ráadásul a szétszórt figyelem szerintem meglátszik a műveken. Ha nincs az állandó multitasking, akkor ha valamiben vagyok, képes vagyok csak arra figyelni. Látom, hogy az okostelefonok használatával mennyire szétszóródik a figyelem. Eleve ezer dologra kell figyelni, nem kell még ez is hozzá. Nekem nyugalom kell a koncentrációhoz. Ha ez nincs meg, nem tudok igazán benne lenni egy versben, és attól félnék, hogy nem verset, hanem szöveget állítok elő.